Share:
 

 

In the season of 2010 - 2011 the St George District Cricket Club Celebrated its 100 season of competitive cricket in the Sydney Grade Competition. As a part of our Centenary Celebrations the club worked out a list of every cricketer that had played in the First XI as well as picking a Team of the Century and Teams of the Decades.

The next plan is to compile further information for historical purposes on all of the players listed below. If you have information on the life and cricketing careers of any of the below St George cricketers please contact Hamish Solomons by emailing hamish@kingsgrovesports.com.au

 

Interesting facts on some of these players can already be found in an Album titled "First Grade Numbers" on our Facebook Page. This list will continue to grow over the next few years as this project begins to gather momentum. Thank you in advance for your interest and possible assistance.

 

FIRST GRADE PLAYERS

 

Some Names on this list are hyperlinked to Todays Tale articles or Facebook dedications

 

1. Frank M Cush OBE (Life Member No.1)

2. Edward (Ted) W  Adams* CBE (NSW) (Life Member No.3)

3. Lyall Wall (NSW) (Rugby League for NSW)

4. R L (Dick) Jones* (First 1st Grade Captain)

5. Des Mullarky (NSW) (Rugby League for St George)

6. T Hughes

7. R Freeman

8. Harold Milton Barter (Life Member No.8)

9. Alfred (Alf) Emery

10. Percy Roberts

11. S Richards

12. C Crispo

13. L Pat Fox

14. Sid Francis

15. C Kable

16. Charlie Barter

17. C Bignell

18. H Harper

19. Alan Fairfax (NSW, Australia)

20. H Rembert

21. C McCarthy

22. H Veale

23. H King

24. L J Fox

25. S Ford

26. Charles Hayman

27. W Grummitt

28. Reg Fusedale (NSW Rugby Union, St George Rugby League)

29. C Targett

30. R Dunkin

31. Sal Fairfax

32. R (Bob) Louden

33. H D Hodgson

34. Joe Kitchen

35. Leonard (Len) Vaughan (NSW)

36. W H Barnes

37. Harry Waghorn

38. J Maher

39. Sid Hutchinson

40. W Gagie

41. M Morrissey

42. Charlie Cogan

43. Fred Jarrett

44. R Corps

45. H Wright

46. M Pullen

47. B Wales

48. Albert (Mick) Scanes (NSW)

49. Sir Donald Bradman A.C. (NSW, Australia) (Life Member No.13)

50. Stan Mealey

51. H King

52. Harold Fraser

53. William F (Bill) Ives* (NSW Cricket / Rugby League & Premiership winning Rugby League player)

54. Jim Palme

55. J Ernie Green* (Life Member No.4)

56. Frank Hunter

57. Harold (Harry) Theak (NSW)

58. Frank Ward (South Australia, Australia)

59. Alby Noakes

60. Robert (Bobbie) Byrne

61. Roy Vaughan

62. J Foskett

63. Ernie Laidler** (Life Member No.5)

64. R Brown

65. C Mahoney

66. H Lewis

67. T Vaughan

68. A Denham

69. F Henderson

70. Wally Waghorn

71. H Fisher

72. A Brown

73. Tom Crew

74. E (Eddy) Kann

75. Alan Wilson

76. Les Banks

77. Gordon Quested

78. R C J (Ray) Little (NSW)

79. Norm Attwooll

80. J Yeates

81. Leo Freestone

82. Arthur "Buddy" Steedman

83. Ray Pratt

84. W (Bill) O'Reilly** OBE (NSW, Australia) (Life Member No.9)

85. H Crow

86. Perc Ford

87. L Turner

88. A Bennett

89. Ray Thistlewaite

90. Albert (Roy) Lonergan (NSW)

91. Jack Barter

92. S Allmark

93. Norm Leggo

94. Roy Gray Rev. Canon

95. T Finlay

96. M Clifford

97. L Woods

98. J Minehan

99. R Turner

100. Arthur Morris* MBE (NSW, Australia) (Life Member No.15)

101. Cliff Cox

102. Ross Longbottom

103. H (Stan) Longbottom

104. E (Ted) Lawrence

105. George B Barter (Life Member No.10)

106. William (Bill) McRitchie (Rugby League for St George)

107. Ron Moss* (NSW)

108. Harold Stapleton (NSW)

109. Ray Lindwall MBE (NSW, Australia & Rugby League for St George) (Life Member No.14)

110. Vic Winspear

111. Lance Byrne

111a. Allan "Skeeter" Byrne

112. Norm Fisher

113. Norm Condon

114. J Crawford

115. D R (Bob) Cristofani (NSW, Australian Services Team)

116. Jack Giffen (NSWCA XI)

117. C (Cliff) Papayanni (Australian Services Team)

118. K Jackson

119. S Eisenhuth

120. Eric E Johnson (Life Member No.11)

121. L O'Brien

122. K Anderson

123. Tom E Klose (South Australia)

124. R Thomas

125. E McCann

126. R Crowe

127. Neville Cush

128. G Clark

129. A Johnston

130. L Smith

131. R Duncan

132. Frank Healey

133. R R (Mick) Favell (Life Member No.18)

134. R Campbell

135. Cleve Ireson

136. N Howell

137. J Grainger

138. G Murphy

139. J Loveridge

140. J Eastaway

141. Kevin Lang

142. Ken Ryan

143. K Osborne

144. H Hawkins

145. R (Barry) Scott

146. R Ring

147. Les Favell (South Australia, Australia)

148. Roy Sherriff MBE

149. A Dews

150. R Dubedat

151. E Fletcher

152. K Bronner

153. R (Bob) Swift

154. Wally Yeates (NSW)

155. Eric William Lukeman (NSW)

156. Vic Michael

157. J Callaghan

158. Norm Allen (Life Member No.16)

159. Stan Seabrook

160. Roy Bennett

161. Ron Mulock

162. Rex Skiller

163. Warren Saunders** OAM (NSW) (Life Member No.20)

164. Ken Rogers

165. Keith Francis (NSW) (Life Member No.57)

166. Jim Harvey

167. Vic Cristofani

168. Brian Booth* MBE (NSW, Australia) Life Member No.17)

169. W (Bill) Watson (NSW, Australia) (Life Member No.22)

170. Norm O'Neill (NSW, Australia) (Life Member No.34)

171. Richard (Dick) Taylor

172. Ken Carswell

173. Don Luskan

174. Don Lawler

175. Warren Bagust

176. Gerald Brooker

177. Don Campbell

178. Ron Neill

179. Harry Brierley

180. Harry Moorcroft

181. Greg Hinks

182. John Watson

183. John Cope

184. Warren Goodhew

185. Eddie Attwooll

186. John O'Reilly (NSW)

187. Daryl Barker

188. Reg Gasnier AM (36 Rugby League Tests for Australia)

189. Reg Hobden

190. Les Edwards

191. Ron Howland

192. Don Crew

193. Len Joyner

194. Don Buchanan (Australian Baseball)

195. Don Harkness

196. Jim Conomos

197. Brian Sidgreaves

198. Ray Flockton (NSW)

199. Grant LeHuray

200. Don Hinks

201. Brian Howarth

202. William (Bill) Salmon (Jnr Club - Peakhurst Waratahs)

203. Geoff Blakeley

204. Garry Parker

205. Merv Black

206. John Martin (NSW)

207. Ray White

208. Colin Hard

209. Graeme James

210. Peter Leslie (NSW) (Jnr Club - Arncliffe CC)

211. Rod Luckman

212. Roger Bashford

213. Ray Tozer* (Jnr - Club - Miranda Magpies) (Life Member No.24)

214. John Rogers* (NSW)

215. John Wilson (NSW) (Jnr Club - Kingsgrove)

216. Sid Thompson

217. Russell Waugh (NSW, WA)

218. Kerry O'Keeffe (NSW, AUST) (Jnr Club - Kogarah Marist Brothers) (Life Member No.33)

219. Ken Jones

220. Peter Auliff

221. John Bentley (Jnr Club - Mortdale Heights)

222. Merv Crutchley (Jnr Club - Scarborough Social)

223. Ken Gibson

224. Ray K Davies (Jnr Club - Police Boys) (Life Member No.45)

225. Peter Carpenter

226. Geoff Clisdell

227. Barry Thompson

228. David Paull (Life Member No.25)

229. Trevor Osborne (Jnr Club - Sydney Boys High) (Life Member No.27)

230. Kevin Parmenter (Jnr Club - Hurstville Sports)

231. Jeff Matchett (Jnr Club - Beverly Hills) (Life Member No.26)

232. Ken Ferguson (Jnr Club -Bexley Jnrs)

233. Russell Rogers (Jnr Club - Arncliffe Scots)

234. Bruce Chapman (Jnr Club - Penshurst RSL, Riverwood Legion)

235. William (Bill) Jocelyn

236. Michael Lang (Jnr Club - Kingsgrove RSL)

237. Hugh Rutz (Jnr Club - Riverwood Legion)

238. Gary Goodman (TAS, SA) (Jnr Club - South Hurstville RSL)

239. Colin Carpenter (Jnr Club - South Hurstville Royals, Kogarah Boys)

240. Peter Evans (Jnr Club - Federal Machinery)

241. Graham Windley

242. Wayne Turnbull*** (Jnr Club - Arncliffe Scots) (Life Member No.29)

243. Luke Orlovich (Jnr Club - West Botany St)

244. Bob Bartlett

245. Peter Samarasinghe (Ceylon XI vs Aust XI) (Jnr Club - St Joseph's College, Colombo)

246. Paul Bourke - (NSW Schoolboys / Country / Colts) (Jnr Club - De La Salle Dubbo)

247. Murray Bennett* (NSW, AUST) (Jnr Club - Kingsgrove Methodist) (Life Member No.28)

248. Chris Radcliffe

249. Ian McRae (Jnr Club - Arncliffe RSL)

250. Peter Coombes

251. Jon Jobson** (Life Member No.30)

252. Steve Halliday (Jnr Club - Rockdale RSL)

253. Cliff Shepherd

254. Graham Wilkin (Jnr Club -Revesby Heights)

255. Michael McDermott (Jnr Club - Arncliffe Scots)

256. Martin Sinclair (Jnr Club - Kogarah Boys)

257. Greg Lloyd

258. Tim Curran (NSW Colts, NSW 2nds XI) (Jnr Club - Cardiff JCC)

259. Ian Scott (Jnr Club - Kingsgrove RSL)

260. Richard Done (NSW)

261. Gregory Matchett(Jnr Club - Kingsgrove Methodist) (Life Member No.31)

262. Geoff Solomons (Jnr Club - Kogarah Boys)

263. Rob McCutcheon (Jnr Club - Penshurst RSL)

264. Ray Gonella (Jnr Club - Ramsgate RSL,)

265. Neil Wales

266. Phil Horneman

267. Paul Tolhurst

268. Craig Sinclair (Jnr Club - Peakhurst Lugarno)

269. Anthony Stanton (Jnr Club - ICC)

270. Paul Cremer

271. Murray McKeough

272. Mark Osborne*/*** (Victoria) (Jnr Club - Arncliffe CC)

273. Matthew Hayes (Jnr Club - Kogarah Boys)

274. Steve Murphy (Jnr Club - Arncliffe CC)

275. Peter O'Reilly

276. Les Johns (Played Rugby League for Australia)

277. Steve Bernard (NSW) - (NSW, Australian team selector & manager) (Life Member No.35)

278. Kevin Everson*** (Jnr Club - South Hurstville RSL)

279. Brett Patman (Jnr Club - Pesnhurst West)

280. Garry Mulcahy(Jnr Club - St Joseph's, ICC)

281. David Cullen

282. David Cohen

283. David Coppock (Jnr Club - Penshurst West)

284. David Packer

285. Geoffrey Milliken** (NSW) (Life Member No.42)

286. John Skilbeck (NSW)

287. Peter Nicholson (Jnr Club - Kingsgrove CC)

288. Mark Curry (Australian Country Cricket Rep / Hall Of Fame Inductee)

289. Michael Connolly (Waratahs Armidale)

290. Greg Doyle (Jnr Club - Ramsgate RSL)

291. Ross Hobden (Jnr Club - Penshurst West)

292. Graham Smith (NSW)

293. Steve Funnell (Jnr Club - Carss Park Royals - St George Rugby League)

294. David Moore*** (NSW) (Jnr Club - Kogarah Boys)

295. Warwick Hayes (Jnr Club - Kogarah Boys) (Life Member No.38)

296. David Roberts (Jnr Club - Peakhurst South)

297. John Ramsey (Jnr Club - Mascot)

298. Wayne Seabrook (NSW)

299. Brett McKirdy

300. Trevor McDonald

301. John Bain (Australian Lawn Bowl Rep)

302. Ross Trewartha (Jnr Club - All Saints Oatley West)

303. Paul Stepto (NSW) (Jnr Club - Oatley RSL)

304. Patrick Farhart (NSW / Australia / India team Physio)

305. Justin Quint - (Jnr Club - Ramsgate RSL)

306. Wayne Livermore

307. Phil Alley (NSW)

308. Jon Pennefather

309. Mark Gardner (Jnr Club - Miranda Magpies)

310. Steve Zantides (Jnr Club - Ramsgate RSL)

311. Andrew Momsen (Jnr Club - Lugarno Sports)

312. Craig McComb (Jnr Club - Kingsgrove United)

313. Darren Quint (Jnr Club - Ramsgate RSL)

314. Michael Robinson

315. Jeff Cook* (Northamptonshire) - (Jnr Club - Rockdale United, Kogarah Boys)

316. George Stamatopoulos (Jnr Club - South Hurstville RSL)

317. Jason Young (Australia U19's, NSW) - (Jnr Club Wagga Leagues Club)

318. Glenn Farquharson (Jnr Club - Arncliffe Scots)

319. Murray Radcliffe

320. Brad McKay (Jnr Club - Sylvania)

321. Scott Mayne

322. Brad McNamara* (Australia U19's, NSW) (Jnr Club - St Jeromes)

323. Justin Gale (Jnr Club - Penshurst West)

324. Brad Newman

325. Sean Godwin

326. Paul Lakeman

327. Terry Jackson (Jnr Club - De La Salle Kingsgrove)

328. James Turner (Jnr Club - St Joseph's, ICC)

329. M Steel

330. Brad Guthrie

331. Luke Hodgson(De La Salle Kingsgrove, ICC)

332. Paul Clarke

333. Robert Smith (Jnr Club - Penshurst RSL)

334. Richard Phillips (Jnr Club - Ramsgate RSL)

335. Kurt Thessman (Jnr Club - Penshurt West)

336. Graeme C Rummans** (NSW, VIC) - (Jnr Club - Kingsgrove United) (Life Member No.47)

337. Jeremy Bray (Ireland) (Jnr Club - Christian Bros. Lewisham)

338. Paul Ryan** (Jnr Club St Mary's, St Peter's Armidale)

339. Neil Jones (NSW)

340. Chadd Porter* (Jnr Club - Kingsgrove United) (Life Member No.44)

341. David Hunter (Jnr Club - St George Police Boys)

342. Michael Bevan (Jnr Club - Oatley Hotel, ICC)

343. David Langford-Smith (Ireland) (Bowen Central Orange)

344. Brett Hunter (Jnr Club - St George Police Boys)

345. Anthony McGuire (ACT) (Jnr Club - Keira CC Illawarra)

346. Steve Shaw (Jnr Club - Ramsgate RSL)

347. Steve Wark (Jnr Club - Epping YMCA) (Life Member No.50)

348. Nathan Pilon* (NSW, Vic) (Jnr Club - Newtown CC Dubbo)

349. Nathan Catalano(Jnr Club - Lugarno Sports)

350. Tim Marsh (Jnr Club - Lugarno Sports)

351. Peter Wooden (Jnr Club - Lugarno Sports)

352. Steve K Green (Jnr Club - Hurlstone Park Wanderers) (Life Member No.51)

353. Jamie Fardell (Jnr Club - Revesby Workers, Milperra Vikings)

354. Sean McKiernan - (Jnr Club - St Joseph's, ICC)

355. Hamish Solomons*** (Jnr Club - Kogarah Boys, Illawong) (Life Member No.53)

356. Paul Pratt (Jnr Club - Western Suburbs Illawarra)

357. Steve Jones

358. Kurt Kavanagh (Jnr Club - South Hurstville RSL)

359. Brett Van Deinsen (NSW)

360. Scott Thompson (NSW)

361. Brendon Hill

362. Richard Logan (UK - England U19's, Northants, Notts, Hampshire, Surrey)

363. David Johnson(Jnr Club - Belmore Rovers)

364. Jon Shaw (Jnr Club - Ramsgate RSL)

365. Nathan Schultz (Jnr Club - Peakhurst South)

366. Adam McNamara* (Jnr Club - Brighton CC - is the 2nd oldest turf based club in Aust)

367. Stuart MacGill (NSW, AUST)

368. Craig Jones

369. David Gibbons

370. Timothy Lang (SA) (Mudgee Social Club)

371. Patrick Rosser (Australian Country, Australian Indigenous teams)

372. Rhett Lockyear (TAS) (Jnr Club - Mudgee)

373. Ed Zelma (Jnr Club - Gladesville RSL)

374. Damien Preo

375. Dean Burke (Jnr Club - Campbelltown Collegians)

376. Chris Johnston (Australian Country Cricket team)

377. Tim Laws (Jnr Club - Ramsgate RSL)

378. Stewart McCabe*

379. Jono Dean (ACT/Adelaide Strikers) (Jnr Club - Union CC Bathurst)

380. Moises Henriques* (NSW, AUST) (Jnr Club - Penshurst West)

381. Sean Dean (Rugby Union CC Bathurst)

382. Kevin Pillay** (Jnr Club - Ramsgate RSL)

383. Graeme Batty (Jnr Club - Balgownie)

384. Phil Wells (Jnr Club - North Nowra Cambewarra)

385. Steve Cazzulino (TAS) (Jnr Club - Penshurst West)

386. Daniel McLauchlan (W.A.) (Jnr Club - Engadine Dragons)

387. Matthew Hoggett (Jnr Club - Penshurst West)

388. Ryan Gibson - (Jnr Club - Penshurst West)

389. Michael Holmes (Jnr Club - ICC)

390. Stewart Heaney (Canada) (Jnr Club - Tuggeranong ACT)

391. Liam Zammit** (NSW) (Jnr Club - St Marys, Penrith RSL)

392. Luke Reynolds (Jnr Club - Earlwood Wanderers, Strathfield Jnrs)

393. Tom Sangster (Jnr Club - Penshurst West)

394. Trent Copeland* (NSW, AUST) (Jnr Club - Rugby Union CC Bathurst)

395. Mark Stoneman (UK - England U19's, Durham, Surrey, England Cap No.680)

396. Damian Bourke (Jnr Club - Penshurst West)

397. Brendan Small

398. Marvin Atapattu (SRI LANKA)

399. Daniel Magin (NSW U19's, ACT)

400. Simon Chu (Jnr Club - South Hurstville, SHCP, Kingsgrove)

401. Matthew Turner (Jnr Club - Ingleburn RSL, Cobbitty Narellan)

402. David Williams (Jnr Club - Penshurst West)

403. Blake Fitzgerald (Jnr Club - Tamworth)

404. Josh Hazlewood (NSW, AUST) (Jnr Club - Old Boys)

405. Ashton May (Jnr Club - Tuggeranong Valley, Weston Creek ACT)

406. Greg Hunt (Jnr Club - Glenmore Park Redbacks)

407. Kurtis Patterson (NSW, Australia) (Jnr Club - St Joseph's, South Hurstville Carss Park)

408. Andrew Walsh (Jnr Club - Penshurst West)

409. Chris MacDougal* (Jnr Club - St Joseph's, ICC)

410. Josh Siely (Jnr Club - Ramsgate RSL)

411. Eric Denhartog (Jnr Club - Thirroul, Northern Districts Butchers)

412. Luke Stanton (Jnr Club - ICC)

413. Terence Howes (UK - Surrey 2nd XI) (Jnr Club Bickley Park)

414. Nicholas White

415. Adam Rossington (UK - England u19's, Middlesex, Northants)

416. Matthew Baden (Jnr Club - Ashfield Catholic Club)

417. Shaun Cahill (Jnr Club - Camden)

418. Daniel Arahu (Jnr Club - Ramsgate RSL)

419. Mitchell Edwards (Jnr Club - Ramsgate RSL)

420. Luke Bartier (Jnr Club - Kingsgrove, South Hurstville Carss Park)

421. Guy Seymour

422. Andrew Hicks (PNG) (Jnr Club - Knebworth Park UK, Laverton Vic.)

423. Ben Kitt (UK - Cornwall, Nottinghamshire 2nds)

424. Nicholas Stapleton* (Jnr Club - Randwick Jnrs)

425. Jono Rose (Jnr Club - Como Jannali)

426. Nathan Ellis (Jnr Club - Illawong)

427. Darius Visser (Jnr Club - Glenbrook Blaxland)

428. Rory Burns (UK - Surrey CCC, England Cap No.688)

429. Matthew Lacey (Jnr Club - Souths Juniors Brisbane)

430. James Green (Jnr Club - ICC)

431. Ben Patterson (Jnr Club - Newtown CC Dubbo)

432. Nick Watkins (Jnr Club - Beaudesert Railways QLD)

433. Harry Finch (UK - England U19's, Sussex CCC)

434. Phil Salt (UK - Sussex CCC, Adelaide Strikers)

435. Ben Bourke (Jnr Club - Camden)

436. Peter Francis (Jnr Club - Lugarno Sports)

437. Matthew Hopkins (Jnr Club - Milperra Vikings)

438. Blake MacDonald (Jnr Club - Western Districts ACT)

439. Dylan Smith (Jnr Club - St Patrick's Sutherland)

440. Oscar Oborn-Corby (Jnr Club Corrimal CC)

441. Adam Whatley (Jnr Club - Illawong)

442. Oliver Robinson (UK - Sussex CCC)

443. Benji Hoppitt (Jnr Club - Panania East Hills RSL)

444. Mitchell Gray (Jnr Club - Penshurst West)

445. Michael Kennedy (Jnr Club - ICC)

446. Kaleb Phillips (Jnr Club - North Nowra Cambewarra)

447. Tom Englebrecht (Jnr Club - Tuross Head CC)

448. Tom Ortiz (Jnr Club - Rouse Hill Rams)

449. Blake Nikitaris (Jnr Club - Oak Flats)

450. Joseph Graham (Jnr Club - Harbord Devils CC)

451. Thomas Haines (UK - Sussex CCC)

452. Jonathon Craig Dobson (Jnr Club - Wingham Junior CC)

 

* Denotes - Captain First Grade Game/s

** Denotes - Premiership Winning Captain

*** Denotes - Club Coach

 

The Record Holders (Association Place in Brackets)

 

Most Runs Career: 10952 @ 42.1 - Warren Saunders (12th)

Most Runs Season: 1325 - Steve Cazzulino 2009-10 (8th)

Highest Average Season: 170.66 (512 Runs) Don Bradman 1932-33 (3rd)

Highest Score: 246 - Don Bradman 1931-32 (13th)

*Highest Partnership: 370 (Damian Bourke 170*/Ashton May 203*) 2015-16 (4th)

Most Centuries: 23 - Brian Booth

Most Centuries Season: 6 - Brad McNamara

Most Runs L/O Season: 434 Graeme Rummans 2001-02

 

* 370 is the highest Association 4th Wkt Partnership

 

*Most Wickets Career: 766 - Bill O'Reilly @ 8.7 (962 all up - 3rd)

Most Wickets Season: 147 - Bill O'Reilly @ 8.29 1943-44 (1st)

Lowest Average Season: 6.77 (53 wickets) - Bill O'Reilly 1937-38 (2nd)

Best Figures: 9-27 - Bill O'Reilly 1938-39 (=12th)

Best Figures Match: 15-42 - Bill O'Reilly 7-19 & 8-23 (6)

MostWickets L/O Season: 18 Trent Copeland 2009-10

 

* Bill O'Reilly also took 196 wickets for North Sydney

 

Most Dismissals Career: 557 - Ernie Laidler (320 c /237 st)

Most Dismissals Season: 55 - Paul Ryan

 

Best Allround performance in a Match:

180 & 5-37 - Moises Henriques 2010-11 vs Mosman

107* & 7-60 - Richard Done 1978-79 vs Bankstown

 

Highest Team Score: 4-486 (SF) vs Northern Districts at Hurstville Oval 2009-10

Opposition: 5-528 vs Gordon at Hurstville Oval 1923-24

Lowest Opposition Score: 29 vs Manly in 1940-41 & repeated in 1943-44

 

First Grade Premierships: 17 (1st)

Limited Overs: 2

T20: 1

Club Championships: 24 (1st)

 

First Grade Premierships / Captains

1939-40 - Bill O'Reilly

1940-41 - Bill O'Reilly

1941-42 - Bill O'Reilly

1942-43 - Bill O'Reilly

1952-53 - Ernie Laidler

1960-61 - Warren Saunders

1965-66 - Warren Saunders

1968-69 - Warren Saunders

1969-70 - Warren Saunders

1970-71 - Warren Saunders

1984-85 - Jon Jobson

1996-97 - Geoff Milliken

2000-01 - Paul Ryan

2007-08 - Graeme Rummans

2008-09 - Graeme Rummans

2009-10 - Liam Zammit

2012-13 - Kevin Pillay

 

Nominated First Grade Captains

 

1921-22 - Dick Jones

1922-27 - Ted Adams

1927-37 - Bill Ives

1937-38 - Ernie Green

1938-46 - Bill O'Reilly

1946-48 - Ernie Laidler

1948-52 - Ron Moss

1952-58 - Ernie Laidler

1958-72 - Warren Saunders

1972-74 - John Rogers

1974-81 - Ray Tozer

1981-83 - Murray Bennett

1983-87 - Jon Jobson

1987-92 - Murray Bennett

1992-93 - Brad McNamara

1993-95 - Mark Osborne

1995-97 - Geoff Milliken

1997-98 - Brad McNamara

1998-01 - Paul Ryan

2001-02 - Graeme Rummans

2002-03 - Paul Ryan

2003-04 - Nathan Pilon

2004-05 - Nathan Catalano

2005-06 - Jeff Cook

2006-07 - Adam McNamara

2007-09 - Graeme Rummans

2009-12 - Liam Zammit

 2012-13 - Kevin Pillay

2013-14 - Chris MacDougal

2014-15 - Trent Copeland

2015-16 - Trent Copeland / Stewart McCabe

2016-17 - Trent Copeland / Stewart McCabe

2017-18 - Trent Copeland / Nick Stapleton

2018-19 - Trent Copeland / Nick Stapleton

2019-20 - Nick Stapleton

 

 

Captained NSW

Bill O'Reilly - 1940/41 - 1945/46

Arthur Morris - 1947/48 - 1954/55

Warren Saunders - 1962/63

Brian Booth - 1965/66 - 1967/68

Kerry O'Keeffe - 1975/76

Murray Bennett - 1987/88

Brad McNamara - 1994/95

Stuart MacGill - 2000/01

Moises Henriques - 2009/10 -

Kurtis Patterson - 2018/19 - 

 

NSW Hall Of Fame

2008 - Sir Donald Bradman

2008 - Ray Lindwall MBE

2008 - Arthur Morris MBE

2008 - Bill O'Reilly

2013 - Norm O'Neill

2014 - Brian Booth

 

Nominated Club Coaches

 

1.Steve Bernard (277)

2.Wayne Turnbull (242) 1993-95, 1999-01

3.Jon Jobson (251): 1989-90

4.Kerry O'Keeffe (218):  1990-91

5.David Moore (294): 1991-92

6.Mark Osborne (272): 1995-96

7.Brian Booth (168): 1997-98, 2001-02

8.Kevin Everson (278) 1998-99

9.Hamish Solomons (355): 2002-03

10.Gary Crowfoot (1st Grade Bankstown): 2004-07

11.Peter Jackson: 2009-14, 2015-Present

12.Gav Twining (1st Grade Western Suburbs): 2014-15

 

NOMINATED CLUB CAPTAINS

 

1.Hamish Solomons (355): 2004-2009

2.Matthew Hoggett (387): 2009-2011

3.Steve Green (352): 2011-2015

4.Jack Fitzgerald: 2015-2017

5.Andrew Pandelis: 2017-Present

 

 

Dual First Grade Reps

Rugby League

 

Steve Funnell - RL - St George. Western Suburbs, Eastern Suburbs / Cricket - St George, Sutherland

Reg Fusedale - RL - South Sydney, St George / Cricket - Sydney, Marrickville, St George

Reg Gasnier - RL - St George / Cricket - St George

Bill Ives - RL - Glebe, Eastern Suburbs, St George / Cricket - Redfern, Sydney, St George

Ray Lindwall - RL - St George / Cricket - St George

Bill McRitchie - RL - St George / Cricket - St George

Des Mullarkey - RL - St George / Cricket - St George

Lyall Wall - RL - Balmain, Annadale, Western Suburbs, St George / Cricket - St George

 

Olympics

 

1956 Melbourne - Brian Booth - Hockey